Wiszowaci herbu Abdank i Pierzchała

Ród Wiszowatych mający swoje siedziby na Mazowszu (parafia Grabowo w Ziemi Łomżyńskiej) oraz na Podlasiu (parafia Trzcianne w Ziemi Bielskiej), jak wynikało z informacji źródłowych wywodził się z kilku rodów herbowych.
Według mazowieckich zapisków herbowych Wiszowaci stawali przed sądami w Łomży, Kolnie i Wiźnie w XV w. jako klejnotnicy Awdańców. Natomiast dawne herbarze opisywały Wiszowatych z herbem Roch-Pierzchała. Niestety dla podlaskich rodzin źródła heraldyczne są dość skąpe. Nie zachowały się herbowe wzmianki z XV-XVI w., ani też zabytki sfragistyczne opisujące znaki herbowe. Z pomocą w rozwikłaniu problemu przyszła genealogia genetyczna.

Badania Y-DNA potwierdziły zupełny rozdział dziedziców w Wiszowatych na Mazowszu Wschodnim w parafii Grabowo, od Wiszowatych w parafii Trzcianne.

Pierwsi wywodzą się z typowej słowiańskiej linii z haplogrupy R1a i gałązki o symbolu YP5917, drudzy ze znacznie rzadszej haplogrupy J2b (mutacja SNP Z600).

Co interesujące obie rodziny mają także swoich genetycznie potwierdzonych krewnych z innych rodzin pieczętujących się tym samym znakiem: 

Awdańcowie-Wiszowaci są genetycznie zgodni z Wąsowskimi – dziedzicami na Wąsoszy w Ziemi Liwskiej – także pieczętującymi się łękawicą.

Pierzchałowie-Wiszowaci mają tą samą linię Y-DNA co jedna odnoga Łapińskich wywodząca się z Łap-Zięciuk, a pochodząca w prostej linii męskiej od Marcina z rodu Sasinów (par. Wyszki), których wywód w księgach sądowych brańskich potwierdza im herb „Lilia na trzech stolcach”, a więc Roch-Pierzchała!

Dziś już trudno dojść, czy rodzina podlaska, powstała w wyniku odsprzedaży wsi innej rodzinie, ponownego nadania innemu rodowi, czy może przejęcia ziem w wyniku ożenku w rodzinie wygasającej na linii żeńskiej. Faktem jest, że podlascy Wiszowaci nie wywodzą się z Awdańców, za to mają różnych potwierdzonych dzięki badaniom Y-DNA krewnych w postaci rodu Sasinów, jednej z linii rodu Łapiński, a być może także i innych podlaskich i mazowieckich rodzin – herbowych Pierzchałów.

Poszukujemy innych przedstawicieli rodów pieczętujących się Rochem i Abdankiem chętnych do badań porównawczych. Jak pokazuje przykład rodu (a raczej rodów) Wiszowatych – wyniki mogą być naprawdę interesujące kontakt

#projektpodlasie

#DNAszlachty

[1] Tekst jest skrótem artykułu Ł. Lubicz-Łapińskiego: Podlascy Pierzchałowie pod lupą Y-DNA, czyli o tym jak Łapińscy z Łap-Zięciuk, Wiszowatym herb Roch udowodnić genetyką pomogli z Verbum Nobile nr 19 z 2015 r. http://historia.wiszowaty.pl/genetykawiszowatych.htm

 

 

One thought on “Wiszowaty z Wiszowatego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *